UWAGA, ZWIERZĘTA NA DRODZE! KIEROWCO ZWOLNIJ! - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Goleniowie

Aktualności

UWAGA, ZWIERZĘTA NA DRODZE! KIEROWCO ZWOLNIJ!

Okres zimowy to czas, gdy znacząco pogarszają się warunki atmosferyczne i drogowe, dlatego wsiadając za kierownicę zachowajmy szczególną ostrożność. Jak co roku, policjanci apelują do kierowców o zachowanie rozsądku, a co najważniejsze dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, oraz obowiązujących znaków drogowych.

Wraz ze zmianą pory roku, na zewnątrz szybko zapada zmierzch.  Jest mgliście, a marznące opady atmosferyczne powodują oblodzenie jezdni. Na drodze znacznie pogarsza się widoczność, co utrudnia zauważenie zarówno pieszych jak i zwierząt na drodze.

W ostatnim czasie otrzymaliśmy kilka zgłoszeń o zdarzeniach drogowych z udziałem zwierzyny leśnej.  Zdarzenia te miały miejsce zarówno na drogach wojewódzkich jak i na trasach szybkiego ruchu. Przedmiotowe kolizje odnotowano  w późnych godzinach wieczornych, po zapadnięciu zmierzchu, oraz  wczesnym porankiem. We wszystkich przypadkach doszło do uszkodzenia pojazdów.

Na terenie gminy Goleniów wiele dróg posiada znaki drogowe ostrzegające o pojawianiu się zwierzyny dzikiej, bądź zwierząt gospodarskich. Poruszając się po drogach, przy których umieszczone są takowe znaki, należy zachować szczególną ostrożność. Trzeba uważnie obserwować drogę i jej otoczenie, a co najważniejsze - zwolnić. Należy pamiętać, że zwierzęta, zwłaszcza dzikie, poruszają się własnymi ścieżkami. W związku z czym zalecamy zachowanie ostrożności i rozwagi, szczególnie przy poruszaniu się po drodze w pobliżu lasów.

W przypadku, gdy jednak dochodzi do zderzenia ze zwierzęciem, należy pamiętać o zachowaniu niezbędnych środków ostrożności, a przede wszystkim:

  • Zabezpieczyć miejsce zdarzenia - zjechać na pobocze, włączyć światła awaryjne i wystawić trójkąt ostrzegawczy;
  • Wezwać na miejsce zdarzenia Policję;
  • W przypadku, gdy na skutek zdarzenia są ranni należy udzielić im pomocy, wezwać Pogotowie Ratunkowe;
  • W żadnym wypadku nie należy podchodzić do potrąconego zwierzęcia, gdyż ranne może zaatakować.

Przypominamy, że kierowca uczestniczący w kolizji ze zwierzęciem posiadający polisę OC może nie otrzymać rekompensaty, ponieważ polisa ta nie obejmuje takich sytuacji, szczególnie dotyczy to miejsc, gdzie znajdował się znak „Uwaga dzikie zwierzęta” ostrzegający kierowcę, że ryzyko wbiegnięcia dzikiej zwierzyny na drogę jest większe niż w innych miejscach.

Policjanci przypominają: bądźmy czujni i ostrożni, zwracajmy szczególną uwagę na znaki ostrzegające o możliwości napotkania zwierząt leśnych na drodze. Aby nie doszło do zdarzeń na tych odcinkach, zdejmijmy nogę z gazu. 

Pamiętaj Twoje bezpieczeństwo, w dużej mierze, zależy od Ciebie!

 

mł.asp. Anna Dygas

  • UWAGA, ZWIERZĘTA NA DRODZE!