Aktualności

Uwaga na oszustów !

W ostatnim czasie Komisariat Policji w Nowogardzie otrzymuje sygnały od mieszkańców Nowogardu o nasilonym wystąpieniu prób oszustw metodą „na policjanta” oraz „na wnuczka”. Policja apeluje o czujność podczas przeprowadzanych rozmów telefonicznych. Nie daj się oszukać !

Metoda tego oszustwa jest od dłuższego czasu niezmienna. Oszuści dzwonią pod wskazany numer telefonu komórkowego, często wybierając osoby starsze, których czujność może być z różnych przyczyn ograniczona i przedstawiają się jako osoba bliska. Oszuści głównie wcielają się w rolę wnuczka, córki czy syna aby w następnym etapie w rozpaczliwy sposób prosić o pomoc. Często dzwonią z numerów zastrzeżonych lub zagranicznych. Po pewnym czasie do rozmowy dołącza się kolejna osoba, która podaje się za funkcjonariusza Policji lub za Prokuratora. W sposób bardzo przekonujący opisuje w trakcie rozmowy tragiczną dla rozmówcy sytuację np. że córka lub syn spowodowali wypadek samochodowy i konieczne jest przekazanie pieniędzy, celem uniknięcia grożącej wysokiej kary i uniknięcia aresztowania. Rozmówca informuje, że na miejsce przyśle kuriera, policjanta lub kuratora, który odbierze określoną sumę pieniężną. Niestety zdarzają się osoby, które ulegają presji i wprowadzone w błąd pod namową oszustów wydają pieniądze nieznanej osobie.

W związku z powyższym Komisariat Policji w Nowogardzie informuje, że w przypadku otrzymania takiego telefonu i opisanych przedmiotowych okoliczności, dających podejrzenie oszustwa należy rozłączyć się i zweryfikować podane okoliczności, chociażby dzwoniąc do osoby bliskiej.

Pod żadnym pozorem nie należy podawać swoich danych osobowych, danych rachunkowości bankowej oraz określać ilości posiadanych zasobów pieniężnych na kontach bankowych oraz w miejscu zamieszkania.

Pamiętaj aby o każdej takiej sytuacji poinformować Policję ! Pamiętaj aby nie przekazywać nieznanej osobie środków pieniężnych !

Przypominamy, że Policja, Prokuratura oraz inne instytucje nie pobierają NIGDY pieniędzy i nie proszą o ich przekazanie w sposób określony w niniejszym artykule.

 

st.sierż.Natalia Gogosza

Źródło: KPP Nowogard

  • Uwaga na oszustów !
Powrót na górę strony