Aktualności

Obywatelu ! Przestrzegaj przepisów prawa w trakcie Wyborów Samorządowych

W dniu 7 kwietnia 2024 roku, na terenie całego kraju odbędą się Wybory Samorządowe. Policja przypomina o przestrzeganiu obowiązujących przepisów prawa.

Przypominamy, że zgodnie z art.107 Kodeksu Wyborczego, 24 godziny przed rozpoczęciem wyborów, tj.: od północy z piątku na sobotę 6 kwietnia 2024 roku, do momentu zakończenia wyborów w dniu 7 kwietnia 2024 roku, przynajmniej do godziny 21:00, trwać będzie cisza wyborcza.

 

Podczas trwania ciszy wyborczej prawnie zakazane jest:

 

  • prowadzenie agitacji wyborczej w tym zwoływanie zgromadzeń (również w lokalu wyborczym i na terenie budynku w którym lokal ten się znajduje)
  • organizowanie pochodów i manifestacji
  • wygłaszanie przemówień
  • rozpowszechnianie materiałów wyborczych

 

Ponadto jeżeli pojazd np. samochód lub autobus jest oklejony plakatami lub materiałami wyborczymi, bądź z jego wnętrza widoczny jest wyeksponowany taki materiał, to od chwili rozpoczęcia ciszy wyborczej, aż do jej zakończenia w dniu wyborów takim pojazdem nie można się przemieszczać. Dotyczy to również osób ubranych np. w koszulki z podobizną kandydata do samorządu lub noszenie emblematów komitetów wyborczych. Niestosowanie się do tych zakazów grozi grzywną, zgodnie z art.498 Kodeksu Wyborczego.

 

Natomiast podawanie wyników badań opinii publicznej ( tzw. sondaże ) w trakcie trwania ciszy wyborczej, do momentu zakończenia głosowania w sposób bezpośredni, za pośrednictwem środków masowego przekazu, lub chociażby Internetu – zagrożone jest karą od 500 000 zł do 1 miliona złotych.

 

Powrót na górę strony