Aktualności

KMZB zdaje egzamin

Data publikacji 20.09.2017

Dzisiaj mija rok od wprowadzenia na terenie województwa zachodniopomorskiego stworzonej w ramach programu MSWiA Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Aplikacja ta w ciągu 12 miesięcy była ulepszana i modernizowana aby jeszcze bardziej wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i podnieść ich poziom bezpieczeństwa. Podczas kilkunastu miesięcy odnotowaliśmy 18582 zgłoszeń, z których 8153 się potwierdziło. Duże zainteresowanie nową możliwością współdziałania społeczeństwa i Policji przyniosło wymierne efekty.

Mapy zostały opracowane o informacje własne Policji, czyli m.in. statystyki policyjne, a także na podstawie informacji przekazanych przez podmioty biorące udział w konsultacjach społecznych oraz wyników badań opinii publicznej oraz informacje różnych instytucji.

Na KMZB znajdą się informacje m.in. o przestępstwach najbardziej uciążliwych społecznie tj.: kradzież cudzej rzeczy, kradzież z włamaniem, rozbój, uszkodzenie rzeczy, wymuszenia, bójki, pobicia, uszczerbek na zdrowiu oraz przestępstwa na tle seksualnym, przestępstwa narkotykowe związane z posiadaniem i udzielaniem innej osobie środków odurzających lub substancji psychotropowych, przestępczość nieletnich, uwzględnione zostały także wybrane kategorie przestępstw gospodarczych, informacje o zagrożeniach w ruchu drogowym i wypadkach drogowych.

Informacje wykorzystywane w mapie zagrożeń opierają się na trzech filarach:

  • w pierwszym filarze - gromadzone są informacje z policyjnych systemów informatycznych;

  • drugi filar - to część interaktywna z bezpośrednim udziałem mieszkańców, przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego oraz organizacji pozarządowych;

  • trzeci filar - opiera się o informacje pozyskane od obywateli z wykorzystaniem platformy wymiany informacji.

Jeśli zgłoszone za pomocą KMZB informacje się potwierdzą Policja wprowadza je wprost na mapy. Dzięki temu rozwiązaniu, na mapach znajdą się bardziej szczegółowe informacje, dotyczące również niższych szczebli podziału terytorialnego, w tym dzielnic, osiedli.

To narzędzie pozwala na rzetelne i czytelne zidentyfikowanie zagrożeń lokalnych oraz wyszczególnienie instytucji współodpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Prowadzona na szeroką skalę przez zachodniopomorskich policjantów promocja nowego narzędzia i jego możliwości skutkowała coraz większą ilością zgłoszeń. Mieszkańcy oswoili się z nowa możliwością współpracy z Policją i coraz chętniej informowali nas za pomocą KMZB o nurtujących ich problemach wpływających na ich poziom bezpieczeństwa w swoim miejscu zamieszkania.

Już w pierwszych 3 miesiącach działalności aplikacji policjanci zachodniopomorskiego garnizonu odczytali 7.691 zdarzeń, wskazanych przez mieszkańców jako te, które mogą według nich być niebezpieczne i wymagają interwencji Policji. W tym 2.683 zgłoszenia, czyli ponad 35 procent zostało przez mundurowych potwierdzonych. Z miesiąca na miesiąc liczba zgłoszeń sukcesywnie rosła i po roku funkcjonowania KMZB wyniosła 18582 zgłoszeń, z których 8153 zostało potwierdzonych a 10198 nie potwierdzono.

Na terenie powiatu goleniowskiego zarejestrowano 978 zagrożeń naniesionych na KMZB. Najwięcej zgłoszeń – 433 dotyczyło spożywania alkoholu w miejscu niedozwolonym, 155 przekraczania prędkości, 124 nieprawidłowego parkowania, a 113 niewłaściwej infrastruktury drogowej.

Wiele naniesionych na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa zgłoszeń znalazło zadowalający dla mieszkańców finał a każde zgłoszone na mapie zagrożenie zweryfikowane. Łącznie w powiecie goleniowskim potwierdzono 321 zgłoszeń.

W sytuacjach, gdzie można było szybko zakończyć postępowanie policjanci stosowali pouczenie lub wystawiali mandat kończąc zgłoszoną interwencję na miejscu. Natomiast w przypadkach dotyczących niewłaściwej infrastruktury drogowej policjanci kierowali pisma do zarządców dróg, celem sprawdzenia i w razie potwierdzenia, usunięcia nieprawidłowości.

Dzięki sygnałom z KMZB wiele wyznaczonych obszarów zostało objętych wzmożoną kontrolą patroli policyjnych co skutkowało wyeliminowaniem niepożądanych zjawisk.

Wszystkie reakcje służb na potwierdzone zagrożenia z KMZB przyczyniły się do poprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego a szybka reakcja i zadowalający finał rozwiązania wyszczególnionych problemów spotkał się z pozytywnym odbiorem społecznym.

Współdziałanie społeczeństwa i Policji poprzez KMZB przyniosło korzyści dla obu stron. Funkcjonariusze eliminują zagrożenia, a mieszkańcy czują się bezpiecznie.

Zachodniopomorscy policjanci nadal propagują Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa informując o jej możliwościach i efektach podejmowanych działań.


 

  • KMZB
Powrót na górę strony