Zbliża się Święto Zmarłych - bądźmy ostrożni
Goleniowska policja apeluje o ostrożność w związku ze zbliżającym się Świętem Zmarłych. Nadchodzący czas wiąże się, ze zwiększeniem ruchu pojazdów i pieszych na drogach. Stróże prawa będą dbać o bezpieczeństwo, służyć radą i pomocą, jednak wobec uczestników ruchu, którzy w rażący sposób naruszą obowiązujące przepisy, nie będzie taryfy ulgowej. Tegoroczne działania "ZNICZ" rozpoczną się w piątek, 27 października i trwać będą nieprzerwanie do czwartku 2 listopada.
Pamiętajmy o podstawowych zasadach :
-
Po pierwsze dostosujmy prędkość do warunków panujących na drodze i pamiętajmy też o zachowaniu bezpiecznego odstępu od pojazdu poprzedzającego. Przypominamy także o konieczności jazdy z włączonymi światłami mijania i ostrzegamy, że nie będzie pobłażliwości dla tych osób, które wsiądą za kierownicę pod wpływem alkoholu czy narkotyków.
-
Wybierając się w długą drogę, bądźmy wypoczęci. Trasę pokonujmy etapami, robiąc co pewien czas przerwę na odpoczynek (po 2 godzinach jazdy co najmniej 15 minutowa przerwa). W podróży dopilnujmy, żeby wszyscy pasażerowie mieli zapięte pasy bezpieczeństwa, sami także nigdy o tym nie zapominajmy!
-
Apelujemy także o ostrożną i rozsądną jazdę, o dostosowywanie się do oznakowań ograniczających prędkość, zakazujących parkowania pojazdów, czy nakazujących ruch jednokierunkowy.
Zwracamy się również do pieszych, odwiedzających groby bliskich. Przed wejściem na jezdnię należy zachować szczególną ostrożność i przechodzić tylko w miejscach do tego wyznaczonych.
Pamiętajmy, że funkcjonuje prawny obowiązek używania elementów odblaskowych przez pieszych poza obszarem zabudowanym. My zachęcamy do używania takich elementów zawsze. Zadbajmy o swoje bezpieczeństwo i bądźmy widoczni na drodze.
Oprócz zagrożeń spowodowanych wzmożonym ruchem, okres ten niesie ze sobą wiele innych niebezpieczeństw, na które warto zwrócić uwagę. Pamiętajmy:
Żeby nie stać się ofiarą złodzieja:
- nie zostawiaj samochodu w miejscach nieoświetlonych, rzadko uczęszczanych;
- parkuj samochód na parkingach strzeżonych, dozorowanych;
- przed opuszczeniem samochodu sprawdź, czy nie pozostawiłeś w nim w widocznym miejscu torebki, bagażu, portfela, telefonu komórkowego czy dokumentów;
- sprawdź zabezpieczenie pojazdu - czy został zamknięty, czy szyby zostały domknięte i nie są uchylone. Jeżeli posiadasz alarm – włącz go.
Kradzież kieszonkowa:
- nie noś przy sobie większej ilości gotówki;
- jeżeli musisz mieć przy sobie więcej pieniędzy, to nie trzymaj ich w jednej kieszeni lub portfelu. Porozkładaj je w kilku miejscach np. w wewnętrznych zamykanych kieszeniach;
- nie noś przy kartach bankomatowych numerów PIN;
- zwracaj uwagę na tzw. sztuczny tłok, unikaj go przy wsiadaniu do środków komunikacji miejskiej. Jeżeli masz torebkę, to trzymaj ją blisko ciała,w zasięgu wzroku;
-
nie zabieraj ze sobą rzeczy niepotrzebnych.
Na cmentarzu:
-
nie zostawiaj torebki, saszetki na ławce, przy nagrobku, nawet na krótką chwilę;
-
jeśli nie ma takiej konieczności, nie pokazuj, że masz telefon komórkowy;
-
trzymaj dziecko za rękę i nie pozwól, by się oddaliło, gdyż w tłumie może się bardzo łatwo zgubić;
-
włóż dziecku do kieszeni kartkę z numerem telefonu do siebie, z danymi umożliwiającymi szybkie odszukanie rodziców.
Na trasie:
-
nie jedź „na pamięć”, na większości skrzyżowań w pobliżu cmentarza zostanie zmieniona organizacja ruchu – stosuj się do poleceń policjanta kierującego ruchem;
-
przygotuj się do podróży, sprawdź stan techniczny samochodu, niezbędne dokumenty i wyposażenie;
-
jeśli to możliwe, wybierz trasę mniej uczęszczaną, by uniknąć korków;
-
zawsze stosuj zasadę ograniczonego zaufania wobec innych uczestników ruchu;
-
dostosuj prędkość do warunków atmosferycznych oraz natężenia ruchu na drodze;
-
nie parkuj w miejscach niedozwolonych, nie tamuj ruchu.