Aktualności

Policjanci ze Stepnicy odznaczeni w MSWiA

Data publikacji 19.02.2016

W czwartek 18 lutego br. w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, 8 policjantów z garnizonu zachodniopomorskiego z rąk Ministra, Mariusza Błaszczaka w towarzystwie p.o. Komendanta Głównego Policji mł.insp. Andrzeja Szymczyka, odebrało przyznane przez Prezydenta Andrzeja Dudę odznaczenia państwowe: Krzyż Zasługi za Dzielność i Medal za Ofiarność i Odwagę.

Wśród wyróżnionych Krzyżem Zasługi za Dzielność znaleźli się funkcjonariusze z Posterunku Policji w Stepnicy – st. asp. Józef Szembel oraz sierż. sztab. Bartosz Wojtyła.

W lipcu 2015 roku w trakcie wykonywania czynności służbowych funkcjonariusze otrzymali informację o osobie, która wypadła za burtę jachtu w rejonie Zatoki Stepnickiej. Popłynęli niezwłocznie łodzią służbową we wskazany rejon, wzywając jednocześnie wsparcie jednostki ratunkowej SAR w Trzebieży. Akcja ratunkowa było prowadzona przy bardzo złych warunków atmosferycznych, w rejonie prowadzonych działań panował szkwał, natomiast wysokie fale przykrywały całkowicie łódź policyjną. Policjanci narażając własne życie po upływie około 30 minut zauważyli unoszącego się na wodzie rozbitka i przekazali mu kamizelkę ratunkową, następnie wydobyli tonącego na pokład łodzi służbowej. Był on już na skraju wyczerpania, zdrętwiały z zimna i tracący przytomność. W związku z tym funkcjonariusze udzielili podjętej osobie pierwszej pomocy przedmedycznej, a następnie przekazali uratowanego przybyłej na miejsce jednostce SAR z Trzebieży. 

Krzyż Zasługi za Dzielność został ustanowiony w roku 1928 przez Prezydenta RP Ignacego Mościckiego. Odznaczenie nadawane jest między innymi funkcjonariuszom Policji i Straży Pożarnej za czyny popełnione w specjalnie ciężkich warunkach, z wykazaniem wyjątkowej odwagi, z narażeniem życia lub zdrowia, w obronie prawa, nietykalności granic państwowych oraz życia, mienia i bezpieczeństwa obywateli.

Odznaczonym policjantom serdecznie gratulujemy!

 

  • odznaczeni w MSWiA
    odznaczeni w MSWiA
  • odznaczeni w MSWiA
    odznaczeni w MSWiA
  • odznaczeni w MSWiA
    odznaczeni w MSWiA

 

Powrót na górę strony