Cyberprzemoc, bezpieczeństwo w sieci i przemoc rówieśnicza
Odpowiedzialność nieletnich, znaczenie słów umieszczanych w sieci oraz cyberprzemoc i cyberzagrożenia to kilka przykładowych tematów jakie podczas spotkania z uczniami Zespołu Szkół nr 1 w Goleniowie poruszały przedstawicielki goleniowskiej Policji.
W ubiegły piątek (10.12.2021 r.) mł.asp Anna Dygas i p. Beata Czorny z Komendy Powiatowej Policji w Goleniowie spotkały się z uczniami Zespołu Szkół nr 1 w Goleniowie. Tematem spotkania była odpowiedzialność prawna nieletnich.
Funkcjonariuszki podczas zajęć przybliżyły uczniom prawną definicję nieletniego oraz zasady jego odpowiedzialności prawnej. Mł. asp. Anna Dygas uświadamiała młodzież w tematyce cyberprzemocy, hejtu i znaczenia słów umieszczanych w sieci.
Uczniowie aktywnie uczestniczyli w prelekcji, zadawali pytania, dzielili się swoimi spostrzeżeniami.
Czym jest cyberprzemoc?
Cyberprzemoc to nic innego jak przemoc popełniana przy użyciu środków technologii informacyjnych i telekomunikacyjnych czyli najczęściej przy użyciu Internetu. Podstawowymi formami cyberprzemocy są:
- nękanie, zastraszanie, szantaż, publikowanie i rozsyłanie kompromitujących treści, zdjęć, filmów, umieszczanie obraźliwych komentarzy, włamania na konto na portalach społecznościowych, podszywanie się w Internecie pod inną osobę wbrew jej woli czy celowe wykluczanie z grup.
Katalog form nie jest niestety zamknięty, gdyż ciągły rozwój internetu oraz inwencja ludzi powodują, że trudno wymienić wszystkie rodzaje negatywnych zachowań mogących stanowić cyberprzemoc.
Zjawisko to jest szczególnie niebezpieczne, bo sprawcy mogą być bardzo aktywni:
- mogą działać z ukrycia, są przekonani o swojej anonimowości, mogą przygotować swój atak „na spokojnie” nie wchodząc w bezpośrednią interakcję z ofiarą, mogą działać bez względu na porę dnia czy nocy, bez względu na miejsce w jakim się znajdują, bo profil ofiary dostępny jest cały czas w Internecie. Działanie sprawców cyberprzemocy błyskawicznie rozprzestrzenia się w Internecie.
Każda forma przemocy niesie za sobą falę negatywnych skutków dla ofiary! Osoba doświadczająca cyberprzemocy musi borykać się z poczuciem bezradności, spadkiem poczucia własnej wartości, lękiem, spadkiem nastroju, problemami z koncentracją. Zdarzają się sytuacje, które kończą się samobójstwem. Dlatego należy przeciwdziałać wszelkim możliwym formom cyberprzemocy.
Nie bądź obojętny na przemoc nie ważne czy to w życiu realnym czy w sieci. Reaguj!
mł. asp. Anna Dygas