Kierował microcarem bez uprawnień. Teraz za swoje wykroczenie odpowie przed sądem.
Policjanci goleniowskiego ruchu drogowego podczas patrolu miejscowości Lubczyna zatrzymali do kontroli pojazd typu microcar. Podczas weryfikacji danych kierującego okazało się, że 55 letni mieszkaniec powiatu goleniowskiego nie posiada wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem. Teraz wykroczeniem mężczyzny zajmie się sąd.
Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Goleniowie podczas patrolu miejscowości Lubczyna w ubiegłą niedzielę (19.06.2022 r.) około godz. 19:00 zatrzymali do kontroli kierującego pojazdem microcar. Mundurowi podczas weryfikacji uprawnień kierującego ustalili, że 55 latek nie posiada wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem. Co więcej mężczyzna nigdy nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. Wykroczeniem 55 latka zajmie się teraz sąd.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami za kierowanie pojazdem mechanicznym bez uprawnień grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższa niż 1500 złotych. Maksymalna grzywna może wynieść nawet 30 tysięcy złotych. Do tej pory, takie osoby mogły być ukarane mandatem karnym w wysokości 500 złotych. Teraz obligatoryjnie sprawa trafia do sądu, a kierowcy oprócz wysokiej grzywny, grozi też zakaz kierowania pojazdami od 6 miesięcy do 3 lat.
To nie pojedyncza sytuacja, gdzie mundurowi spotykają się z przeświadczeniem, że do kierowania pojazdami typu microcar nie są potrzebne uprawnienia.
Przypominamy!
19 stycznia 2013 r. weszła w życie ustawa o kierujących pojazdami z 5 stycznia 2011 r. (Dz. U. z 2011 r. nr 30, poz. 151 z późn. zm.), która zmieniła ustawę Prawo o ruchu drogowym. Pojawiła się kategoria praw jazdy AM.
Kategoria AM uprawnia do kierowania:
- motorowerem – pojemność silnika spalinowego do 50 cm3 lub moc silnika elektrycznego do 4kW, prędkość maks. 45 km/h,
- czterokołowcem lekkim (quadem i mikrosamochodem), którego parametry precyzuje europejska kategoria L6e: masa własna do 350 kg, napęd silnikiem spalinowym o pojemności do 50 cm3 (może być też elektryczny o mocy do 4 kW (5,4 KM), rozwijający prędkość maksymalną do 45 km/h.
Na mocy ustawy (art. 133 ust. 3), osoby, które w chwili wejścia jej w życie (19.01.2013 r.), miały ukończone 18 lat, zachowują prawo do kierowania tylko motorowerem, bez żadnych dodatkowych dokumentów stwierdzających do tego prawo.
Przepis nie dotyczy czterokołowców (w tym i microcarów). Z przytoczonego przepisu wynika, że w przypadku pojazdów mikro i quadów, czyli tzw. czterokołowców lekkich, których masa własna nie przekracza 350 kg i nie rozwijają one prędkości większej niż 45 km/h, wymagane jest jednak prawo jazdy kategorii AM.
Aby uzyskać prawo jazdy kategorii AM, należy spełnić następujące warunki:
- mieć ukończone 14 lat (zgoda rodziców),
- uzyskać zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów grupy AM,
- odbyć szkolenie w wymiarze minimum 10 godzin zajęć teoretycznych i 10 godzin praktycznych,
- zdać egzamin państwowy, teoretyczny oraz praktyczny.
Nie jest możliwe, aby osoby pełnoletnie mogły kierować pojazdami czterokołowymi lekkimi, jeśli nie mają żadnego prawa jazdy i nie posiadały karty motorowerowej przed 19 stycznia 2013 r.
mł. asp. Anna Dygas