„Włącz myślenie nie wchodź w uzależnienie”-Debata społeczna
31 maja 2023 roku, na terenie II Liceum Ogólnokształcącego w Nowogardzie odbyła się debata społeczna, która poświęcona była tematyce uzależnień od substancji psychoaktywnych. Debata miała na celu zwiększenie świadomości młodych ludzi na temat zagrożeń i konsekwencji zażywania różnego rodzaju środków.
Pomimo rozwijającej się świadomości dzieci i młodzieży z danego zakresu zagadnieniowego, wiele osób decyduje się na duże ryzyko. Aby zapobiec rozwijającym się zagrożeniom Komenda Powiatowa Policji w Goleniowie przeprowadziła debatę społeczną, której zadaniem było zapoznanie z mechanizmem powstawania uzależnień oraz promowanie postaw abstynenckich i prospołecznych.
Otwarcie debaty rozpoczęło się od oficjalnego przywitania gospodarzy uroczystości, zaproszonych gości, specjalistów, uczniów oraz grona pedagogicznego.
W przedsięwzięciu udział wzięli:
- podinsp.Sławomir Daszkiewicz-I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Goleniowie,
- asp.Karol Kiziuk-Zastępca Komendanta Komisariatu Policji w Nowogardzie,
- Pan Robert Czapla-Burmistrz Nowogardu,
- Pani Wioletta Pospieszyńska-Przedstawiciel Wójta Gminy Osina,
- Pani Jolanta Machut-Wicedyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Nowogardzie,
- Pan Adam Parobczy-Wykładowca, Psychoterapeuta Ośrodka Terapii Uzależnień w Szczecinie,
- Pan Mieczysław Bździuch-Przewodniczący Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Goleniowie,
- Pan Kazimierz Lembas-Dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala w Nowogardzie,
- Pani Marta Jasińska-Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowogardzie,
- Pani Grażyna Górska-Falarczyk-Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Goleniowie,
- Pani Monika Pyzik-Przedstawiciel Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Goleniowie.
Teoretyczną częścią debaty było zaprezentowanie danych statystycznych, dotyczących występowania wśród młodzieży zjawisk związanych z używaniem środków psychoaktywnych oraz świadomości występowania problemów zdrowotnych, społecznych i prawnych. W tym celu Komisariat Policji w Nowogardzie przeprowadził badania na 64 uczniach w wieku lat 14-18 z klas I-III Liceum Ogólnokształcącego.
Następnie Pan Adam Parobczy dzięki swojemu doświadczeniu jako wykładowca i psychoterapeuta, podzielił się z młodzieżą niezbędną wiedzą z zakresu uzależnień. Szczegółowo omówił proces powstawania zjawiska uzależnienia na podstawie prawdziwych wydarzeń, dając przy tym świadectwo dużej skali zagrożenia.
Przedstawicielka Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Goleniowie opowiedziała o współpracy z Komendą Powiatową Policji w Goleniowie w ramach programu profilaktycznego dzieci i młodzieży pt. „Porozmawiajmy o zdrowiu i nowych zagrożeniach”.
Na sam koniec debaty Przewodniczący Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Goleniowie, przekazał uczestnikom niezbędne wskazówki dotyczące korzystania z instytucji świadczących usługi pomocowe. Dzieląc się poruszającą historią pozwolił z wielką wrażliwością zakończyć przedmiotową debatę.
Warto wspomnieć, iż działania profilaktyczne prowadzone przez różnorodne instytucje odgrywają bardzo ważną rolę. Wszelkie zajęcia wśród dzieci i młodzieży mają na celu zwiększenie świadomości oraz zapoznanie z najważniejszymi zasadami bezpieczeństwa. Przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Goleniowie działają profilaktycznie przez cały rok, uczestnicząc przy tym w wielu wydarzeniach.
st.sierż.Natalia Gogosza