Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Aktualności

Nowogardzki Dzień Bez Przemocy – wspólny marsz przeciwko krzywdzeniu

Data publikacji 02.05.2025

30 kwietnia br. w Nowogardzie odbył się Nowogardzki Dzień Bez Przemocy, nawiązujący do Światowego Dnia Sprzeciwu Wobec Bicia Dzieci. W wydarzeniu udział wzięli: Burmistrz Gminy Nowogard Pan Michał Wiatr, Radni Rady Miejskiej, uczniowie nowogardzkich szkół, nauczyciele, pedagodzy, seniorzy oraz pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowogardzie.

Wspólnie przemaszerowali ulicami miasta, niosąc transparenty i hasła wyrażające sprzeciw wobec wszelkich form przemocy. Celem marszu było zwrócenie uwagi na problem przemocy domowej, zwiększenie społecznej świadomości oraz mobilizowanie do reakcji i działań zapobiegawczych. Bezpieczeństwo uczestników zapewniali funkcjonariusze Komisariatu Policji w Nowogardzie, z udziałem Komendanta KP w Nowogardzie kom. Marcina Włodarczyka oraz Zastępcy Komendanta KP w Nowogardzie st.asp. Karola Kiziuka, czuwając nad spokojnym przebiegiem wydarzenia. Po oficjalnym przywitaniu głos zabrał Burmistrz Nowogardu Pan Michał Wiatr, który serdecznie przywitał wszystkich zgromadzonych. W swoim wystąpieniu podkreślił, jak istotne jest reagowanie na przemoc i wiedza o dostępnych formach pomocy. Zaznaczył również, że granica powinna być postawiona tam, gdzie zaczyna się krzywdzenie drugiego człowieka.

Na zakończenie wydarzenia głos zabrały przedstawicielki Komendy Powiatowej Policji w Goleniowie, które wspólnie z uczniami biorącymi udział w marszu omówiły różne rodzaje przemocy – fizyczną, psychiczną i cyberprzemoc. Uczestnicy wspólnie klasyfikowali konkretne sytuacje do odpowiednich form przemocy, a także przypomnieli, jak reagować, gdzie szukać pomocy i dlaczego każda forma przemocy wymaga zdecydowanej reakcji. Podkreślono również, że zawiadomienie odpowiednich służb może odbyć się również anonimowo.

Gdzie szukać pomocy?

112- Numer Alarmowy

116 111- Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży

116 123- Kryzysowy Telefon Zaufania

800 12 12 12- Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

222 309 900- Numer SOS Linia Pomocy Pokrzywdzonym

 

st.post. Martyna Kowalska

Powrót na górę strony