Przekroczył prędkość o 64 km/h i odmówił przyjęcia mandatu karnego- o jego losie zdecyduje sąd
Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Goleniowie zatrzymali do kontroli drogowej 45-letniego kierującego pojazdem m-ki Mercedes, który poruszał się z prędkością 104 km/h w miejscu, gdzie dozwolona prędkość wynosi 40 km/h. Za popełnione wykroczenie nałożono na niego mandat w wysokości 2000 złotych oraz przyznano mu 14 punktów karnych. Mężczyzna odmówił przyjęcia mandatu karnego tłumacząc się, że ma już 17 punktów karnych. Sprawa zostanie skierowana do sądu. Policja przypomina, że odmowa przyjęcia mandatu karnego nie oznacza uniknięcia odpowiedzialności- punkty karne zostaną przypisane po prawomocnym wyroku, a sąd może orzec jeszcze większa karę grzywny od kwoty nałożonego mandatu.
Kierujący popełniający wykroczenie w ruchu drogowym może zostać ukarany m.in. karą grzywny w postaci mandatu karnego. Dodatkowo, zostaje naliczona na niego odpowiednia liczba- ilość punktów karnych, zgodnie z wytycznymi zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 14 września 2023 roku, w sprawie ewidencji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego. Sprawca wykroczenia w myśl art. 92 par 2 Kodeksu Postępowania w Sprawach o Wykroczeniach, może odmówić przyjęcia mandatu karnego o czym każdy popełniający wykroczenie jest pouczany. W razie odmowy przyjęcia mandatu karnego za wykroczenie, mundurowy występuje do właściwego terytorialnie sądu o ukaranie, we wniosku zaznaczając ze obwiniony odmówił przyjęcia mandatu. Każda ilość punktów karnych za poszczególne wykroczenie, obowiązuje przez 12 miesięcy, licząc od dnia popełnienia wykroczenia, a ogólna liczba punktów karnych jaką może otrzymać kierujący nie może przekraczać 24 punktów – w przypadku kierującego, który posiada uprawnienia dłużej niż rok, oraz 20 punktów karnych - w przypadku kierującego posiadającego uprawnienia krócej niż rok. W przypadku odmowy przyjęcia mandatu karnego przez kierującego wpis punktów karnych wynikających z taryfikatora następuje ostatecznie, jeżeli naruszenie danego przepisu zostanie stwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu.
Warto zaznaczyć, że w ostatnim czasie policjanci coraz częściej odnotowują przypadki, w których osoby łamiące przepisy odmawiają przyjęcia mandatu karnego, błędnie wierząc że unikną dzięki temu punktów karnych. Niestety nie ma możliwości uchylenia się od odpowiedzialności w ten sposób – punkty karne zostaną przypisane po prawomocnym orzeczeniu sądu, ponadto sąd może orzec również karę grzywny, która może przewyższyć kwotę nałożonego mandatu.
Jedynym sposobem na uniknięcie punktów karnych jest przestrzeganie obowiązujących przepisów.
st.post. Martyna Kowalska