Aktualności

„Nawet z narażeniem życia” – bohaterska interwencja funkcjonariuszy z KP w Nowogardzie

Data publikacji 02.07.2025

Dwóch policjantów z Komisariatu Policji w Nowogardzie – asp. szt. Adam Szczyrba oraz sierż. szt. Kamil Molka – wykazało się wyjątkowym profesjonalizmem, odwagą i sercem. Dzięki ich błyskawicznej reakcji i zdecydowanemu działaniu uratowali mężczyznę w kryzysie emocjonalnym, który stał u skraju silosa zbożowego. W decydującym momencie, jeden z funkcjonariuszy – ryzykując własne życie – wspiął się na szczyt silosa i powstrzymał desperata przed skokiem. Ta historia to nie tylko przykład skutecznej interwencji, ale i wzór postawy zgodnej z rotą policyjnego ślubowania – nawet z narażeniem życia, aby chronić ludzkie istnienie.

Bohaterowie w mundurach – asp. szt. Adam Szczyrba oraz sierż. szt. Kamil Molka – policjanci Komisariatu Policji w Nowogardzie, udowodnili, czym naprawdę jest służba drugiemu człowiekowi. Podczas patrolu otrzymali dramatyczne zgłoszenie od zaniepokojonego mieszkańca jednej z wsi na terenie gminy Nowogard. Mężczyzna poinformował, że na szczycie silosa zbożowego znajduje się człowiek w stanie silnego kryzysu emocjonalnego. Policjanci natychmiast, bez wahania, ruszyli na miejsce. Tam zastali mężczyznę , który stał niebezpiecznie blisko krawędzi, krzycząc, że zamierza odebrać sobie życie. Sytuacja była niezwykle napięta i wymagała ogromnej delikatności, doświadczenia i spokoju. Asp. szt. Adam Szczyrba rozpoczął rozmowę z desperatem, starając się nawiązać kontakt, uspokoić go, zyskać jego zaufanie i przekonać, by zszedł na dół. W tym samym czasie sierż. szt. Kamil Molka podjął decyzję, która mogła kosztować go życie – wspiął się po drugiej stronie silosa, ryzykując życie, by ocalić człowieka w potrzebie. Gdy mężczyzna na chwilę się rozproszył, policjant chwycił go i obezwładnił, uniemożliwiając wykonanie dramatycznego zamiaru. Dzięki wsparciu strażaków z OSP Osowo, udało się bezpiecznie sprowadzić mężczyznę na ziemię. Życie zostało ocalone.

To nie była zwykła interwencja. To była walka o życie, w której decydowały sekundy, profesjonalizm i empatia. Obaj funkcjonariusze wykazali się ogromnym opanowaniem, odwagą i przede wszystkim – sercem. Zgodnie ze słowami roty ślubowania, działali nawet z narażeniem życia. Ich postawa to wzór służby, oddania i ludzkiego zrozumienia. Pokazali, że Policja to nie tylko mundur – to przede wszystkim misja pomocy. Dzięki ich postawie mężczyzna dostał drugą szansę.

Dziękujemy Wam za odwagę, opanowanie i wielkie serce. Pokazaliście, że służba to powołanie – zawsze blisko ludzi, zawsze gotowi nieść pomoc.

Nigdy nie lekceważmy żadnych sygnałów świadczących o tym, że ktoś nie radzi sobie z trudną sytuacją życiową. Okazujmy wsparcie, reagujmy, nie zostawiajmy nikogo samego.

Telefony pomocowe (czynne całodobowo):

116 123 – Ogólnopolska Poradnia Telefoniczna dla Osób Przeżywających Kryzys Emocjonalny

116 111 – Kryzysowy Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży

800 121 212 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

800 702 222 – Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym

W razie zagrożenia życia – zawsze dzwoń pod numer alarmowy 112.

Jeden telefon może uratować życie. Nie bój się sięgnąć po pomoc.

 

st.post. Martyna Kowalska

 

Powrót na górę strony