Zabezpiecz swój rower, nie daj okazji złodziejowi

Zabezpiecz swój rower, nie daj okazji złodziejowi

W związku z rozpoczętym sezonem rowerowym oraz czasem Pierwszych Komunii Świętych, najmłodsi często jako prezenty otrzymują rowery. Apelujemy o szczególną ostrożność, gdyż amatorów cudzego mienia w tym okresie nie brakuje.

Złodziej potrafi upatrzyć sobie właściciela jednośladu i obserwować go. Wystarczy wtedy tyko chwila nieuwagi, a możemy stracić nasz rower. Mimo, iż nie istnieją zabezpieczenia, które zagwarantowałyby, że nasz pojazd nie padnie łupem złodzieja, ale można zminimalizować ryzyko kradzieży poprzez zachowanie zdrowego rozsądku. Rower, który nie jest w żaden sposób zabezpieczony i pozostawiony na chwilę np. przed sklepem, kusi potencjalnego złodzieja. Ważne jest także stosowanie solidnych zabezpieczeń piwnic, garaży i innych pomieszczeń, w których przechowywane są jednoślady.

Policja apeluje do właścicieli rowerów o rozsądek, ostrożność i ich właściwe zabezpieczenie, nie tylko na posesjach prywatnych, ale również w miejscach publicznych – przy szkołach, sklepach i na ulicach.

Aby przeciwdziałać kradzieży rowerów:

- oznakuj swój rower, gdyż brak cech identyfikacyjnych uniemożliwia często ustalenie właściciela odzyskanego roweru,

- zanotuj markę i typ roweru, zrób mu zdjęcie,

- przy zakupie roweru pamiętaj, aby sprzedawca zawsze wpisał do karty gwarancyjnej numer seryjny roweru który kupujesz,

- nie pozostawiaj swojego jednośladu bez opieki w miejscach o dużym natężeniu ruchu, jeżeli musisz go zostawić, załóż tzw. „blokadę” i staraj się mieć go na widoku,

- zwróć uwagę na osoby obce kręcące się po klatkach schodowych, zainteresuj się nimi, zapytaj czego lub kogo szukają, przyjrzyj się im, zapamiętaj ich wygląd. Twoje spostrzeżenia mogą być pomocne przy ustaleniu tożsamości ewentualnych złodziei,

- nie dawaj nieznajomym przejechać się twoim rowerem,

- nie kupuj okazjonalnie roweru od nieznanej osoby – może być kradziony.

 


 

Powrót na górę strony